Trükiettevalmistus ja printimine

Missugune peab olema trükifail?

Korraliku prindi üheks eelduseks on kvaliteetne algfail.

Kui trükitav teos on kuni A3 suuruses, siis soovitamine failid saata vähemalt kompressioonivabas JPEG formaadis. Sellest suuremaid printe tehes võiks toorfaili salvestada 8-bitise TIFF failina, eriti suurte teoste puhul 16-bitisena.

Mida suurem on fail ja kõrgem resolutsioon, seda rohkem on meil trükiettevalmistuse teostamiseks informatsiooni. 

Trükiettevalmistus ja printimine

Pildil nähtava töö autor on Heikki Leis.

Missugune paber valida?

Meie igapäevases valikus on Cansoni, Hahnemühle ja Fomei paberid - erinevaid variante on kokku kümneid.

Iga paber erineb struktuuri, tooni, pinnaläike, grammkaalu, tootja, olemuse ja iseloomu poolest järgmisest. Iga pilt ei sobi iga paberiga ning mõni paber ei sobi mõne pildiga. Üks foto vajab hiilgamiseks metalse läikega paberit, teine töötab vaid mattpaberil.

Sobivaima paberi valimiseks on kõige parem variant külaskäik. Lepi aeg mailitsi või telefoni teel kokku ja näitame sulle kohapeal kõiki võimalikke variante.

Kui Tallinn jääb kaugeks või vaba aega ei leidu, siis saada meile 5 teost ja prindime need erinevatele paberitele näidistena välja.

Trükiettevalmistus

Paber ja ekraan on erinevad juba olemuselt. Selleks, et teie pilt näeks paberil välja võimalikult lähedane ekraanil nähtule, trükiettevalmistamine iga pilti. See kätkeb endas eelkõige teravuse, kontrasti ja heleduse muutmist.

Anna meile kindlasti alati teada, kas saadetud fail on töödeldud selliseks, nagu see ekraanil välja peab nägema või on sellele teostatud ka trükiettevalmistus. Vaikimisi eeldame me, et trükiettevalmistus on tegemata. 🙂

Kui trükitava pildi algmeediumiks on maal/joonistus/graafika, siis võid kaaluda originaali meile toimetamist - nii saame garanteerida, et prindi ja originaali värvid äravahetamiseni samad.

Sujuva töökäigu huvides võiksid failid olla lõigatud soovitud küljesuhtesse (3:2, 4:3, 1:1, 16:9 jne.).

Piltide värviruum jäta võimalusel muutmata.

Kas minu monitor peab olema kalibreeritud?

Kui soovid, et meie näeksime sama pilti kui Sina, siis - JAH!

Värviedastuses puudub nö. numbriline etalon, mille järgi saaks värve alati tõetruult edastada. Samamoodi nagu trükitud pildi värvid erinevad olenevalt valgusallikast, kuvab iga seade värve veidikene omamoodi.

Kalibreerimine vähendab seadmetevahelisi erinevusi ja tagab, et meie ning Sina näeme sama tulemust. Kalibreerimise käigus taastatakse kuvari õige värviedastus, heledusaste, kontrastsus ja valgepunkt.

Tagamaks kvaliteeti, kalibreerime regulaarselt nii printereid kui enda monitore.

PS! Printide vaatamiseks on kõige parem päevavalgus või proof-lamp.

Prindimõõt

Meie tubli printer trükib kuni 110 cm laiusele paberile, pikkuse määrab rulli suurus - fine-art paberite puhul on see enamasti 12 meetrit. Meie senini kõige suurem töö oli 5 meetri pikkune.

Loomulikult prindime pilte ka erinevas mõõdus lehtpaberitele.